STAFF & ALUMNI

CURRENT & FORMER SHOWCASE COACHES

  

Ken Aldrich - Brunswick Community College 

Will Alton - Penn State Abington 

Casey Apetre - Frank Phillps College 

Tito Arais - College of Central Florida 

Bill Artzerounian - Arcadia University 

Donnie Arey - Warner University 

Kevin Benjamin - College of Mount Saint Vincent 

Dominique Boone - Chestnut Hill College 

Chris Bunch - Webster University 

Coleco Buie - Parkland College 

Bert Capel - Jacksonville College 

DeVon Chandler - Saint Xavier University 

John Cooksey - Truman College 

Joseph Dadiego - Mount Ida College 

Larry Dixon - Georgia Southern University 

Natasha Doh - Langston University 

Matt Dunn - University of Northern Arizona 

Martin Eggleston - Lorain County CC 

Butch Estes - Barry University 

Mike Fitzpatrick - Arcadia University 

Jesse Ford - Fisher College 

Garry Francis - University of St. Francis 

Justin Furr - Barry University 

Greg Gage - Eastern Florida State University 

Travis Garrison - Portland Bible College 

Michael Gross - Richland College 

Jacob Gruse - Averett University 

Alan Harris - Richard Bland College 

Rafael Howard - Volunteer State Community College 

Jordan Howell - Shoreline Community College 

Michael Hunter - Goshen College 

Jon Ing - Peninsula College 

Jordan Ingram - Mercer County CC 

Kevin Jackson - San Jacinto College 

Alfred Johnson - Manor College 

Jason Johnson - Methodist University 

Marlin Johnson - Monroe Community College 

Sam Kirby - Cal Poly University 

Joe Kohen - College of Mount Saint Vincent 

Julian Larry - Catawba Valley Community College 

Taylor Langley - University of Michigan-Dearborn 

Rory Larson - Anoka Ramsey Community College 

Sarrone Kennedy - Seminole State Community College 

Derrick Lawson - Hunter College 

Brock Lemon - Blinn College 

Ken Libby - Webster University 

Corey Lowery - Essex County Community College 

Brian Mack - Contra Costa College 

Justin Mann - Eastern Nazarene College 

Antonio Marshall - Olivet Nazarene College 

Anthony Mason - Claremont-Mudd Scripps College 

Ron McDowell - Cedar Valley College 

John McGovern - St. Thomas University 

JJ Merritt - Georgia Highlands College 

Dominic Milburn - Salisbury University 

Kevin Mitchell - La Sierra University 

Chris Myers - Seminole State College 

Kelsi Meier - Ottawa University 

Jerry Nichols - Southwest Tennessee Community College 

Brian Nigro - College of Mount Saint Vincent 

Matt O'Brien - Eastern University 

Jordan Olufson - Webster University 

Brad Oringer - College of Mount Saint Vincent 

Matt Parke - Averett University 

Tad Parson - Lenoir Community College 

Wes Pifer - University of Northern Arizona Steven 

James Reid - Ohio Northern University 

Curtis Roberts - Fisher College 

Jamarra Robinson - Indian River State College 

Kennard Robinson - City College of New York 

Eric Rodriguez - Broward College 

Chris Ronan - Eastern Florida State College 

Jeremy Schreiber - Webber International University 

Drew Scott - Guilford College 

Mike Scutero - Arkansas State University 

Kevin Seetal - Mount Ida College 

Shiva Senthil - University of Michigan - Dearborn 

Jakari Simpson - Mount Ida College 

Shaunte' Smith - Redlands Community College

 Brian Stamme - Clackamas Community College 

Bob Starkman - Broward College 

Mario Stowers - Roane State Community College 

Matthew Streich - Emmanuel College 

Judson Stubbs - Palm Beach State College 

Dan Tharp - Baton Rouge Community College 

Reiko Thomas - Webster University 

Jonathan Thompson - Averett University 

 Brian Tobin - Becker College 

Greg Turcott - Shoreline Community College 

Rob Wakefield - Santa Ana College 

Darryl Watkins - Rock Valley College 

David Westberry - Warner University 

Matt Williams - Georgia Highlands College 

Arassa Wilson - Highline Community College 

Michael Woody - Catawba Valley Community College 

Josh Yesner - Palm Beach Atlantic University  

SHOWCASE ALUMNI

NBA:   


Eric Bledsoe – Los Angeles Clippers 

Stephen Curry – Golden State Warriors 

Eric Maynor – Oklahoma City Thunder

 Quincy Miller – Denver Nuggets 

Ricardo Ratliffe – Indiana Pacers

 Ish Smith – Orlando Magic 

Hassan Whiteside – Miami Heat



Division I:

 

Faisel Aden - Washington State University 

Blake Allen – Youngstown State University 

Dominic Alston - Winston-Salem State University 

Doug Anderson – University of Detroit Mercy 

Mike Anderson - University of Washington 

Freddy Asprilla - Kansas State University 

Jeremy Atkinson – University of North Carolina Asheville 

Waverly Austin – University of Oregon Lamb Autrey - Santa Clara University 

Jonah Baize – Clemson University 

Hal Bateman – Stephen F. Austin University 

Kenny Belton – University of Cincinnati 

Ben Biles – US Naval Academy 

Gabe Blair – Wichita State University 

Eric Bledsoe – University of Kentucky 

Brian Brown – Virginia Military Institute 

Lorenzo Brown – North Carolina State University 

Bryan Burrell - Gardner-Webb University 

Kervin Bristol - Fordham University 

Kannon Burrage – University of Texas – San Antonio 

Tevin Calhoun – Creighton University 

Chris Cantino – Xavier University 

Shelton Carter – Charleston Southern University 

Omar Carter – Charleston Southern University 

Justin Cecil - Mercer University 

David Chadwick – Rice University 

Bryce Clark – Arkansas State University 

Jeremy Clayton – Appalachian State

 Jerome Clyburn – Austin Peay State University 

Michael Coger – Delaware State University 

Brandon Conrad – University of South Carolina 

Malik Cooke – University of South Carolina 

Juan Coronado – Liberty University 

Melvin Crowder – High Point University 

Brandyn Curry – Harvard University 

Seth Curry – Duke University 

Stephen Curry – Davidson College 

Marial Dahl - University of Houston 

Charles Dewhurst – UNC Charlotte  

Eddie D’Haiti – Florida A&M University 

Josh Dollard – Auburn University 

Nate Drayton – Florida A&M University 

Jeff Early – Southern Illinois University 

Cory Farmer – East Carolina University 

John Fields – East Carolina University 

Kevin Foster - Fresno State University 

Keith Gabriel – Virginia Military Institute  

Kenny Gabriel – Auburn University  

Blake Gallagher – Western Carolina University 

Gary Gaskins - Oklahoma State University 

Darius Gatson – Sam Houston State University 

Chris Gaynor – Winthrop University 

Gary Gibson - Eastern Washington University  

Freddie Goldstein – University of South Alabama 

R.J. Griffon - Dartmouth College 

Matt Gwynne – UT Chattanooga 

Montarrio Haddock - Middle Tennessee State  

C. J. Hailey - Gardner-Webb University 

Willie Hall – College of Charleston 

CJ Harris – Wake Forest University 

DeJuan Harris – UNC Charlotte 

Joe Harris – Coastal Carolina 

Patrick Hendley – Savannah State University 

Steven Hess – William and Mary 

San Hinnett – East Carolina 

Travis Holmes – Virginia Military Institute  

Charles Holmes – Virginia Military Institute  

Dorenzo Hudson – Virginia Tech 

Andrew Jackson - Winston-Salem State University 

Lakeem Jackson – University of South Carolina 

Michael Jenkins – Winthrop 

Chris Jones - University of Louisville 

Donovan Jones – UNC Asheville 

Josh Jones - Middle Tennessee State 

Eric Kibi - University of Arkansas-Little Rock 

David Laury – Iona College 

Leke Lewu - Jacksonville State University 

Tyrone Lindsay – Southern Illinois University 

Freddy Little - UNC-Wilmington  

Doneal Mack - Memphis 

Cameron Madlock - Northern Illinois University 

Eric Maynor – Virginia Commonwealth University 

Don McAvoy – Western Illinois University 

Rodney McCauley – Norfolk State University 

Brian McNair – Gardner-Webb University 

Tyronne McNeal - UNC-Wilmington  

Josh Mendenhall – Western Carolina University 

Alan Michael-Thompson – University of Louisiana Lafayette 

Josh Micheaux - Georgia State University 

Quincy Miller – Baylor University 

Sekani Milligen - Alabama State University 

Michael Mitchell - UNC-Greensboro 

Donovan Monroe – College of Charleston 

Chris Moore – Charleston Southern University 

Bryan Narcisse – Clemson University 

Jeff Neal - Florida A&M 

Marshanee Neely – Old Dominion University 

Jon Odo – University of Southern Mississippi 

Matt Parker – James Madison University 

Monquel Pegues - University of New Mexico  

Michael Puckett - Winston-Salem State University 

Brandis Railey-Ross – South Carolina 

Ricardo Ratliffe - University of Missouri 

Billy Reader - University of Montana 

Jorge Redmon – University of Texas at Arlington 

Terneil Rhodes – Norfolk State University 

Glen Rice Jr. – Georgia Tech 

Tyreese Rice – Boston College 

KC Rivers – Clemson University 

Gary Roberson – Northwestern State University 

Jeff Robinson – University of Memphis 

Jake Robinson – Western Carolina University 

Marlon Rivera - Florida Gulf Coast University  

Earnest Ross – Auburn University 

Matt Salley – Bradley University 

Sammy Schickel - NJIT 

Teddy Schickel – NJIT 

Paul Scotland – Bethune-Cookman University 

KJ Sherrill – UNC Charlotte 

Tekayo Siddle – Gardner-Webb University 

Anton Silver - Gardner-Webb University 

Jamie Skeen – Wake Forest University  

LeBree Sledge - University of South Alabama 

Alex Smith – Bethune-Cookman University 

Blake Smith – Radford University 

Ish Smith – Wake Forest University 

Montel Smith - UNC-Greensboro  

Raheem Smith - East Carolina University 

Aaron Smith-Taylor – Norfolk State University 

Tavares Speaks – Liberty University 

Shamari Spears – UNC Charlotte 

Leon Spencer - Drexel University 

Cameron Stanley – Wake Forest University 

Austin Steed – University of South Carolina  

Justin Stewart - University of Idaho 

Demontez Stitt – Clemson University 

Mario Stula – DePaul University 

Donald Summers – USC Upstate 

Mohamed Tangara – University of Arizona 

Will Taylor - California Polytechnic State University 

JT Thompson – Virginia Tech 

Chad Tomko – UNC Wilmington 

Kendall Toney – UNC Greensboro 

Steve Toyloy - University of Cincinnati  

George Valentine – Winthrop University 

CJ Walker – UNC Asheville 

Michael Washington – Princeton University 

Earnest "Stretch" Watson - Southern Illinois University 

Daniel Watts – Elon University 

David Weaver – Wake Forest University 

Stephon Weaver - Florida International University 

Hassan Whiteside – Marshall University 

Joe Williams – Charleston Southern University 

Kenny Williams - Bethune-Cookman University 

Kevin Worsley - Norfolk State University   


JUCO:


 Louis Adams – Brevard Community College (FL) 

Jade Allen – Cedar Valley College (TX) 

Andrew April – Brevard Community College (FL) 

Kasheef Baker – Cleveland State Community College (TN) 

Dennis Bassich - Allegany College of Maryland (MD) 

Ryan Belton - Vance-Granville Community College (NC) 

Darryl Charles – Lackawanna College (PA)

 Markens Charles – Garden City Community College (KS) 

Milton Colquehoun - Mercyhurst North East (PA) 

Akeem Daniels – USC Sumter (SC) 

Travis DeShazior - Guilford Technical College (NC) 

Cory Dixon – Hutchinson Community College (KS) 

Jauhar El-Amin – Jacksonville College (TX) 

Patrick Elledge – Frank Phillips College (TX) 

Derrick Fields - Bellevue Community College (WA) 

Caleb Frary - Edmonds Community College (WA) 

De'Andre Gandy - Sandhills Community College (NC) 

Jaurard Gilbert – Lurleen B. Wallace Community College (AL) 

Les Henderson - Yakima Valley Community College (WA) 

Ronnie Hodge - Brown Mackie College (KS) 

Pedro Horton - Broward College (FL) 

Sam Howell -Shoreline Community College (WA) 

Tyriek Huddleson - Salem Community College (NJ) 

Lindsey Johnson – Western Wyoming Community College (WY) 

Luke Joseph – Wallace State Community College (AL) 

Isaac Lang – Brevard Community College (FL) 

Justin Lord - Iowa Central Junior College (IA) 

Mac Martin – Wytheville Community College (VA) 

Christian Martinez – College of Central FL (FL) 

Miles Mayfield – Mississippi Delta Community College (MS) 

Jordan McBride - Clinton Junior College (SC) 

Philip Mouzon – Lurleen B. Wallace Community College (AL) 

Tyler Nelson - Edmonds Community College (WA) 

Zach Nelson - Shoreline Community College (WA) 

Mitch Oates – Hillsborough Community College (FL) 

Terry Oliver - Burlington County College (NJ) 

Joseph Orukotan – Cleveland State Community College (TN) 

Josh Otway – Eastfield College (TX) 

Aramis Phillips - Walters State Community College (TN) 

William Phillips – Weatherford College (TX) 

Thomas Pierson - Whatcom Community College (WA) 

Malcolm Pope – Oxnard College (CA) 

Jelani Poston – Coffeyville Community College (KS) 

Shane Reader – Palm Beach State College (FL) 

Victor Registor – Davidson County Community College (NC) 

Stephen Reinhart - Highline Community College (WA) 

Adam Satram – Pasco Hernando Community College (FL) 

Michael Spease – Hutchinson Community College (KS) 

Nicholas Spinks - Central Carolina Community College (NC) 

Jarrett Swinger - Clinton Junior College (SC) 

Terrell Thomas – Kansas City KS Community College (KS) 

Jesse Vaughn - Shoreline Community College (WA) 

Frederick Villard – State College of Florida (FL) 

Josh Warren – Brevard Community College (FL) 

Darnell Williams - Wake Technical College (NC) 

Jamere Wilkins – Lenoir Community College (NC) 

Ellis Young – Brevard Community College (FL)   


Division II: 


Ian Andre - Georgia Southwestern State University 

Michael Appel – Southwest Minnesota State University 

Brandon Baskin - Felician College 

Mike Brigham – University of Indianapolis 

William Bryant - Livingstone College 

Tigana Cain – Urbana University 

TJ Cameron – Northern Michigan University 

Jamel Carpenter - Fayetteville State University 

Xavier Carr – Newberry College 

T.J. Clark - Dallas Baptist University 

Charlton Conner - Urbana University 

Harvin Council - Belmont Abbey College 

Elie Daniel - West Chester University 

Mitchell Dixon – Fort Valley State 

Niles Drasites - Erskine College 

Javonte Eaford - Pfeiffer University 

Mustapha El Akarri - Brigham Young University Hawaii 

Jeremy Eidson - North Greenville College 

Efkan Eren – Lindenwood University 

Ryson Felder- Brevard College 

Renard Flowers – Newberry College 

Travis Foster - Fayetteville State University 

Darryn Frasier – Francis Marion University 

Josh Garcia - Lynn University 

Jimmy Gaskins - Lynn University 

Coby Gibler - Central Washington University 

Reginald Gilbert - Valdosta State University 

Fred Gipson - University of Texas of the Permian Basin 

Ryan Grubbs - Nova Southeastern University 

Rich Hall – Kennesaw State University 

Trayln Harden - Eastern New Mexico University 

Alan Hardy – Palm Beach Atlantic University 

Mychael Hearn – University of Hawaii at Hilo 

Brandon Herring - Benedict College 

John Herrington - Fayetteville State University 

EJ Hicks – Truman State University 

Marcus Hoke - St. Andrew's Presbyterian College 

Victor Holder – North Georgia College & State University 

Derek Hosey – Francis Marion University 

DJ Hoskins – Minnesota State University 

Trevor Hoskins – Saginaw Valley State University 

Danny James – Claflin University 

Jalen Jarrett – University of Texas - Permian Basin 

Kenny Johnson – Columbus State University 

Travis Johnson - West Virginia Wesleyan 

Kerry Jones – West Texas A&M 

Casey Jordan – Nova Southeastern University 

Brad King - Lincoln University of Missouri 

Dontee’ Kinney – Newman University

 Brad Know – Claflin University 

Alex Lewis – Angelo State University 

Marc Little – Abilene Christian University 

Marcus Little - Livingstone College 

Antonio Loyd – Armstrong Atlantic State University 

Montavious Marc – University of Charleston 

Brenden Marcell - Coker College 

Jamel Marshall – Flagler College 

Deshawn McCain - Ohio Valley University 

Zamarius McLendon – Francis Marion University 

Allen McGaha – University of West Alabama 

Slobodan Miljanic – Lynn University 

Demetrius Miller – Metropolitan State College of Denver 

Brian Moultrie - Armstrong Atlantic State University 

Dominique Newton – University of Central Missouri 

Marshawn Norris – Quincy University 

Antonio Ortega - Washington Adventist University 

Paul Petway - Belmont Abbey College 

Joseph Pope – Mercy College 

Chad Renfro – Barry University 

Hakeem Rodriguez – University of Bridgeport 

Anthony Scarboro – Johnson C. Smith University 

Alan Sharp – University of Minnesota Crookston 

Patrick Shokpeka - Armstrong Atlantic State University 

Jamin Shumate – Shaw University 

Donald Sims – West Texas A&M 

Gregory Smalls - Lander University 

Addison Smith – Flagler College 

Yavario Smith – University of Central Missouri 

Bradley Tumer - Carson-Newman College 

Mickell Vickers - NYACK  

Tavon Waters - Fayetteville State University 

Matthew Webb – University of Central Missouri 

Larry Webster - Bloomsburg University 

BJ Williams - Elizabeth City State University 

Mounda Williams - Pfeiffer University 

Jared Woolfolk – University of West Alabama 

Ayron Worthington – Wayne State College 

Michael Zeigler – Morehouse College   


NAIA:  

 

Jeremy Arrington - Bellevue University 

Steve Bennett – Lee University 

Jacobie Bias - Texas College 

Darius Blanding - Carver Bible College 

Carl Corman – Central Baptist College 

Andrew Dahle – Lindenwood University - Belleville 

Lyvonte Eskridge - Bellevue University 

Cory Evans - Carver Bible College 

Anton Fortunato - Mountain State University 

Darell Jackson - Union College 

Brandon Joiner - Truett-McConnell College 

Luke Joseph – Reinhardt University 

Drew Kelso - Southwestern College 

Anthony Lipscomb - Mid Continent University  

Victor Martinez – Our Lady of the Lake University 

Rafael Matos – William Penn University 

Steven McCall - Portland Bible College 

Clifford McDonald - University of Maine at Machias 

Carlos Montilla - Johnson & Wales University 

Josh Nofflet - Lee University 

Carde’ Pennington – Dakota Wesleyan University 

Josh Proctor - West Virginia Tech 

Eric Schippers - Montana Tech 

Andy Supergan – St. Ambrose University 

Rahshon Tabb - West Virginia Tech 

Aaron Terry - Webber International University 

Bryan Ware – Bethel College 

Alex Wells – Lee University 

Sean Yates - University of Cincinnati Clermont     


Division III:

 

Quintin Aldridge - Lynchburg College 

Nick Allan - William Patterson University 

Chris Biederman - Stevenson University 

Oliver Burbage - Guilford College 

Randy Casey – Rhode Island College 

Vernon Cross – Massachusetts College of Liberal Arts 

Chaon Delinger – Aurora University 

Ross Diachenko - Methodist University 

Drew Evans – Schreiner University 

Malcolm Green - Emory & Henry College  

Cornell Holland - Guilford College 

Jason Hunter - Salve Regina University 

William Kemp-Harris - Daniel Webster College 

Mitchell Jeffries - Methodist University 

Lovell Kosh - Goucher College 

Nick La Mastra – LeTourneau University 

Alex Lopez - Averett University 

Jesse Maghan - York College 

Laron Mann - La Roche College 

Michael Martin – Penn State Beaver

 Marlon Piller - University of Mary Hardin-Baylor 

Thang Nguyen - University of Puguet Sound 

Cameron Piper - Ferrum College  

Anton Pitt - Greensboro College  

Jeremy Ross - Greensboro College 

Vladimyr Sibera - Green Mountain College 

Justin Stafford - Guilford College 

Generra Varmall – University of New Orleans 

Dane Williams - Lycoming College 

Michael Williams - NC Wesleyan